kedi maması - köpek maması

Daha iyi bir deneyim için CHROME, FİREFOX, OPERA veya Internet Explorer tarayıcınızı değiştirin lütfen.

Blog DetailsBombay Kedisi

Bombay Kedisi

Bombay kedisi ilk olarak 1970’lerde ortaya çıkmıştır. Bombay kedileri, çiftleşmiş kedilerden yetiştirilen kedilerin bir melezidir. Kısa saçlı American Shorthair ve Burmese ırklarının birleşmesi ile oluşan Bombay kedisi ırk açısından 1976’da resmen kedi ırkının bir parçası olmuştur. Bunun yanı sıra Bombay kedileri utangaç ve çekingen kişilikleriyle tanınır.

Bombay Kedisi Fiyatları

Bombay kedisi fiyatları bu ırkın yaşına, kısır olup olmamasına ve özelliklerine göre değişmektedir. Bombay kedisinin fiyatları kedilerin aşılarının tam olup olmadığına göre de değişebilmektedir. Bu yüzden Bombay kedisi ilanları ile birlikte karşınıza çıkan fiyatlara göz atabilirsiniz.

Bombay kedileri tamamen siyah bir gövdeye ve kahverengi ile yeşil gözlere sahiptir. Simsiyah gövdeleri ile bu kediler küçük bir leopar gibi görünür. Bombay kedisi hastalıkları ile sık karşılaşılmamakla beraber, bu kedilerin boyları orta boy bir uzunluğu sahiptir. Tüyleri ise diğer kedilere göre sadece siyah ve parlak bir renge sahiptir. Bu kedilerin insanlarla ilişkileri çok olumlu olduğu için ise Bombay kedisi almak oldukça mantıklı bir seçimdir. Aynı zamanda Bombay kedileri utangaç ve içine kapanık davranışlarıyla bilinir. Sahibine ve eve alışınca çok sevecen ve oyuncu gibi davranırlar. Yeterince özen ve sevgi gördüğünde ise sahibini bırakmaz. Tüm bu açılardan Bombay kedisi kişiliği ile kendisine hayran bırakmaktadır.

Bombay Kedisi İlanları

Bombay kedisi ilanları ile birlikte bu türden kedileri bulabilirsiniz. Bombay kedisi sahiplendirme ilanlarına ek olarak ücretli sahiplendirme ilanları da vardır. Bu açıdan satılık Bombay kedi ilanlarını inceleyebilirsiniz. Böylelikle kendinize uzun süreli bir arkadaş edinebilirsiniz.

Bombay Kedisi Özellikleri

Bombay ırklarının kişilik özelliklerinin çoğu, American Shorthair’inkiler ile benzerdir. Bombay kedileri doğaları gereği çok sevecen ve meraklıdır. Bu kediler oyun oynamayı severler ve oynamaktan asla bıkmazlar. Bu nedenle bir Bombay kedisi sahiplenmeyi düşünüyorsanız, çeşitli kedi oyuncakları satın almanız gerekecektir. Bombay kedileri, diğer evcil hayvanlar ve çocuklarla en sosyal olan kedi ırklarından biridir. Özellikle çocuklarıyla olan duygusal bağları nedeniyle çocuklu aileler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Ortama kolay uyum sağlayan Bombay kedileri, insanlarla birlikte olmayı ve yalnız olmamayı severler. Bir Bombay kedisini uzun süre tek bırakmak, kendisini mutsuz ve depresif hissetmesine neden olabilir. Bu nedenle bu sevimli canlıları uzun süre evde bırakmamaya özen gösterilmelidir. Bombay kedisi yaşam süresi ise 15 ila 20 yıl arasında değişmektedir.

Bombay Kedisi Bakımı

Bombay kedisi bakımı en kolay kedi ırklarından biridir. Yavruyken getirecekseniz öncelikle beslenmesine dikkat etmelisiniz. Çünkü yemeyi severler ve obeziteye yatkındırlar. Bu nedenle dengeli beslemeniz gerekir. Tuvalet eğitimleri, erken yaşlardan itibaren kolaydır. Bu açıdan talimatları öğrenmeye ve takip etmeye meyillidirler. Kedinizi haftada bir kez fırçalamak yeterlidir. Bombay kedisi bir melezdir ve bu nedenle hastalıklara karşı dirençlidir. Ancak, nadir de olsa saptanabilir hastalıklar arasında solunum problemleri, kalp problemleri ve göz iltihabı yer alır. Bombay kedileri 9. aya geldiğinde ise kısırlaştırılmalıdır. Bu durum cinsel olarak 5 ay kadar erken olgunlaşır. Bombay kedisi kiloları ise 6 ila 12 kg arasında değişmektedir. Ancak obezite bir kedinin ömrünü kısaltabilir, bu nedenle kedinizin kilosunu izlemeli ve kilo aldığında harekete geçmelisiniz. Diş iltihaplarından kaçınmak için ise düzenli fırçalama ile kedinizin ağız hijyenine dikkat etmelisiniz. Bombay kedisini ev kedisi olarak beslemek birçok hastalığı önleyebilir. Bunun yanı sıra yaralanmaları da önlediği için evde bakmak daha uygundur.

Bombay Kedisi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Bombay Kedisi Tüy Kesimi Nasıl Olmalı?

Tüy kesme makineleri Bombay kedilerinin tüylerini kesmek için kullanılabilir. Bunu yapmak için önce kediyi yumuşak bir yüzeye yatırın ve kürküne zarar vermeden yavaş ve dikkatli bir şekilde tüylerini kesin.

Bombay Kedisi Nasıl Eğitilir?

Bir Bombay kedisini eğitirken sakince konuşarak eğitmelisiniz. Zeki hayvanlar oldukları için tuvalet eğitiminden uzaklaşmalarına yardımcı olan hareketler ve komutlar başta olmak üzere her türlü kötü alışkanlığı öğrenirler. Onunla oynayarak da eğitebilirsiniz. Bu noktada kedi oyuncakları işe yarar. Bombay kedileri, çeşitli kedi oyuncakları kullanılarak kolayca eğitilebilir.

Bombay Kedisi Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Bombay kedisi besleme için özel bir diyet kısıtlaması yoktur. Tüm kedilerde olduğu gibi, kaliteli yaş mama ve kaliteli kuru mama sağlamanız gerekir. Kediniz obezite belirtileri gösteriyorsa, beslenme programınızı veterinerinizle görüşmeniz gerekir.

Patisahiplen.com

yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Üst Köpek Maması Bebek bakım çantası