Daha iyi bir deneyim için CHROME, FİREFOX, OPERA veya Internet Explorer tarayıcınızı değiştirin lütfen.
British Shorthair Özellikleri ve Bakımı

British Shorthair Özellikleri ve Bakımı

Britsh Shorthair nasıl eğitilir? Merak edenler için bu son derece özel kedinin neye ihtiyaç duyduğu, nelerden hoşlandığı, nelerden hoşlanmadığı, beslenme biçimi ve bakımı gibi temel durumlar son derece önem arz eder. Özellikle sahip olduğunuz kendi böylesine benzersiz niteliklere sahip saf kan bir kedi ise belirtilen tüm durumlara yeterli düzeyde hassasiyet göstermeli ve bakım konusunda bazı püf noktalara dikkat etmelisiniz.

British Shorthair adından da anlaşılacağı üzere Büyük Britanya kökenli saf kan bir kedi ırkıdır. Söz konusu ırkın evcilleştirilmesi ve günümüzde en yakın dost olarak evlerde bulunuyor olmasının serüveni son derece uzun ver zorludur. İlk olarak İngiltere’nin Mısır işgalinde keşfedilen bu ırk, zamanla evcilleştirilerek 19. Yüzyıl kapsamında katıldığı bir kedi güzellik yarışmasında birinci olmuştur.

British Shorthair Özellikleri Nedir?

Görünüşleri ve duruşlarındaki asalet ile hemen herkesi kendine hayran bırakan British Shorthair cinsi kediler aynı zamanda sahip oldukları özellikler ile de dikkat çekicidir. Son derece uysal ve dost canlısı olan bu kedilerin genel özellikleri arasında göze çarpan en temel olumsuzluk tembel olmalarından kaynaklanan yavaş gelişim özelliğidir.

British Shorthair özellikleri genel hatlarıyla şu şekilde sıralanabilir:

 • Eşsiz bir görünüşe ve asil bir duruşa sahiptirler.
 • Zeki ve uysal olan kediler aynı zamanda evde yalnız başlarına kalabilmeye uygundur.
 • Çocuklarla arası son derece iyidir ve verimli ilişkiler kurar.
 • İlgisizlikten kaynaklı stres çok az gözlemlenir.
 • Oyun oynamayı sever ve sahibini ilgi ile takip edebilir.
 • Diğer evcil hayvanlar ile araları daima iyidir, sorun çıkarmazlar.

Bunların dışında da pek çok sıra dışı özelliği bulunan British Shorthair cinsi kediler hemen her ortama kolayca uyum sağlayabilir.

British Shorthair Bakımı Nasıl Yapılır?

British Shorthair bakımı konusunda bazı güçlüklerin yaşanması olası olmakla birlikte doğru ve etkili bir bakım tekniğinin kullanılması, kediye sağlıklı bir yaklaşımın gerçekleştirilmesi ile yaşanabilecek tüm olası zorlukların önüne geçmek ve en sağlıklı biçimde kedinin gelişimini sürdürmesini sağlamak mümkündür.

Bu kapsamda British Shorthair bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken durumlar ve özen gösterilmesi gerekenler;

 • Oldukça yumuşak olan tüyleri haftada en az bir kez taranmalıdır.
 • Banyo gibi durumlar için fazla ısrarcı olmaya gerek yoktur ve uzun aralıklarla banyo yaptırılabilir.
 • Ev ortamları için haftada bir kez tırnaklarının kesilmesi gerekir.
 • Oldukça titiz olan kedilerin kumlarının mutlaka temiz olması gerekmektedir.
 • Düzenli olarak dişleri fırçalanmalıdır.
 • Olası sorunlar ile karşılaşmamak adına dışarı çıkma rutinleri minimum olmalıdır.

Tüm bu püf noktalara dikkat edilmesi halinde British Shorthair bakımı konusunda etkili bir yöntem benimsenmiş olacaktır.

British Shorthair Cinsleri

British Shorthari cinsleri çoğunlukla renk ve renk tonu ayrımları üzerinden kategorize edilmeye uygun olmakla birlikte pek çok farklı tonda renk kendinin bulunabileceği de belirtilmelidir. Kahverengi, gri, duman rengi ve ara tonlarda renklere sahip olabilen bu kedilerin her çeşidi son derece efektif bir görünüme sahiptir.

British Shorthair Nelerden Hoşlanır?

British Shorthair kediler çoğunlukla diğer hayvanlarla iletişime geçmekten ve ev içerisinde aile bireyleri ile ilişki halinde olarak oyunlar oynamaktan son derece hoşnut olurlar. Bu kapsamda oyuncu bir kedi olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

British Shorthair Uysal mı?

Kesinlikle uysal olan bu kedi cinsi, ev üyeleri ve bebekler ile de iyi geçinebilmektedir.

British Shorthair Özellikleri Tüy Döker mi?

Tüy bakımı konusunda bakıcılarına oldukça büyük avantajlar sağlayan British Shorthair cinsi kedilerin dönemlik olarak tüy dökmeleri mümkündür buna karşın etkili bir tüy bakımı yaşanabilecek olası aksaklıkları tamamen ortadan kaldırabilir.

British Shorthair Kedi Nasıl Beslenir?

British Shorthair beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken bir cinstir. Son derece tembel olan bu kedi cinsinde beslenme öğünlerine ve sıklığına yeteri kadar özen gösterilmezse gelişimi aksadığı gibi fazlaca kilo alması da olasıdır.

Satılık yada ücretsiz british shorthair sahiplenmek istiyorsanız bu linki inceleyebilirsiniz => https://www.patisahiplen.com/ad_category/british-shorthair/

British Shorthair hakkındaki yorumlarınızı ve sorularınızı yorum kısmından dile getirirseniz memnun oluruz.

yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Üst