kedi maması - köpek maması

Daha iyi bir deneyim için CHROME, FİREFOX, OPERA veya Internet Explorer tarayıcınızı değiştirin lütfen.

Blog Detailsİran Kedisi

İran Kedisi

İran Kedisi Fiyat

En eski kedi ırklarından biri olan İran kedisi, canlı zekasına rağmen sakinliği, sahibine olan bağlılığı, eşsiz yüzü ve yumuşak tüyü ile bilinmektedir. Pers olarak da bilinen İran kedisinin anavatanı adından da anlaşılacağı gibi İran’dır. Bu asil ve güzel cins, 17. yüzyılda Avrupa’ya ve dünyaya yayılmış ve Avrupa saraylarında birçok kedinin yerine geçmiştir. Çeşitli renklerle doğan İran kedisi ırk açısından beyaz ve dumanlı gri olanları en popüler olanıdır. Nazik kişiliğiyle tanınan bu soy, sahibini çok sever.

İran kedisi fiyatları bu ırktaki kedilerin özelliklerine, yaşına ve cinsine göre değişmektedir. İran kedisinin fiyatları bu kedi türünün kısır ya da aşılı olup olmamasına veya cinsiyetine göre de değişebilmektedir. Bu yüzden İran kedisi ilanı sayesinde bu kedilerin fiyatlarını inceleyebilirsiniz.

İran kedileri koşmayı ve oynamayı seven hiperaktif kediler değildir. Bu kediler çok nazik kişilikleri ile bilinir. Evinizde sakin ve sessiz olan bir kedi arıyorsanız, İran kedisi kişiliği nedeniyle tam size göredir. Bu kediler bütün gün hareketsiz olarak oturabilir ve uzanabilirler. İran kedileri, genel ve evsel yaşam ortamına çok uyumludur. Bu yüzden İran kedisi almak pek çok açıdan size fayda sağlar. Bunun yanı sıra çocuklara ve diğer evcil hayvanlara da çok yakındırlar. Diğer kediler gibi, bu kediler de evlerini dağıtmak yerine kendi başlarına sessiz olmayı tercih ederler, bu nedenle tembel yapıları evde yalnız kalmalarına yardımcı olur. Buna ek olarak gürültüden hoşlanmazlar, sessiz ortamları severler.

İran Kedisi İlanları

İran kedisi ilanları ile birlikte bu kedi cinsini kolayca bulmak mümkündür. İran kedisi sahiplendirme ilanlarına ek olarak ücretli sahiplenme imkanı da vardır. Bu açıdan satılık İran kedi ilanlarına da göz atabilirsiniz. Bunun sonucunda uzun süreler boyunca bu kedilerle mutlu bir hayat geçirirsiniz.

İran Kedisi Özellikleri

İran kedisi bakımı uzun süre gerektirmesine rağmen, bazı özellikleri çok popüler olduğu için en çok talep gören yerli kedi ırklarından biridir. Sakin ve sessiz tavrıyla ev ortamında sorun çıkarmaz ve sahibine her zaman bir köpek gibi sadıktır. Gerçek bir refakatçi kedi olan İran kedisi, bir evcil hayvana bakarken sahibinin kucağına yatmayı ve kestirmeyi sever. İnsanlarla iletişim kurma yetenekleri nedeniyle, yeni tanıştıkları insanlarla doğrudan iletişim kurabilirler. Sadece sevecenliği değil, görünüşü de şaşırtıcı derecede asildir. Akıllı yapısı ve hızlı öğrenmesi, eğitimi kolaylaştırır.

İran Kedisi Bakımı

İran kediniz varsa uzun yolculukları unutup evde daha çok vakit geçirmeye alışmalısınız. Çünkü İran kedileri sahiplerine çok bağlıdır ve her zaman yanlarında olmayı beklerler. Yüzleri her zaman karamsar gözükse de hayvanları severler ve sizden sevgi isterler. Bu nedenle evde tek bırakmamalı ve yeterince zaman ayırmalısınız. Ayrıca, seyahat ederken rahatça taşıyamayacağınızı unutmamanız da önemlidir. Çünkü İran kedileri yeni yerlere uyum sağlamakta zorlanırlar.

Bu açıdan hiçbir değişiklik ve dışarı çıkma arzusu yoktur. Bunun yanı sıra bu kediler uzun, koyu bir kürke sahiptir ve haftada 2-3 kez fırçalanması gerekir. Bu yüzden tüylerini her gün fırçalamak onun için çok faydalı olacaktır. Aksi takdirde tüyleri birbirine dolanabilir ve bir yumru oluşturarak ciddi rahatsızlığa neden olabilir. Bu topaklar arttıkça kedinin derisi artık nefes alamaz ve cilt yüzeyi zarar görebilir. Bunun sonucunda ise İran kedisi hastalıkları ile karşı karşıya kalırsınız.

İran Kedisi Hakkında Sık Sorulan Sorular

İran Kedisi Eğitilebilir Mi?

Son derece zeki bir ırk olarak İran kedi ırkı eğitilebilir bir ırktır. Akıllı olması ve sahiplerini çok sevmesi, eğitilebilirliğini arttırmaktadır. Eğer her gün düzenli olarak eğitim verirseniz, bu kediler söylediklerinizi yapmaya hemen başlayacaktır.

İran Kedisi Nasıl Beslenmeli?

İran kedisi beslenme konusu çok önemlidir. Bu açıdan genetik yatkınlık nedeniyle kilo almamaları gerekir. Bu nedenle İran kedileri için özel olarak tasarlanmış kuru mama temin etmek gereklidir. Bu sayede İran kedisi kiloları olması gerektiği şekilde kalabilir. Bazen onlar için uygun olan yaş mamalar da verilebilir. Bu sayede kemikleri daha stabil hale gelir ve daha sağlıklı vücut hareketleri yapabilirler.

İran Kedisi Kaç Yaşına Kadar Yaşar?

İran kedisi yaşam süresi 12 ila 17 yıl arasındadır. İran ırkının uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmesi için doğru kedi mamasını seçmek önemlidir.

yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Üst Bebek bakım çantası