Daha iyi bir deneyim için CHROME, FİREFOX, OPERA veya Internet Explorer tarayıcınızı değiştirin lütfen.
Kedi Almadan Önce Bilmeniz Gereken 6 Şey

Kedi Almadan Önce Bilmeniz Gereken 6 Şey

Kedi almaya hazır mıyım testi uygulamak istiyorsanız bu duruma ne denli hazır olduğunuz anlamak için kedilerin sahip olduğu özellikler, beklentileri ve talepleri konusunda her şeye hakim olmalısınız. Bu hareketli, afacan bir o kadar da tatlı ve şirin dostlarımızın ev ortamlarında etkili bir biçimde yetişebilmeleri ve büyüyerek gelişimlerini sürdürebilmeleri adına onları iyi tanımak gerekir. Aksi durumlarda yaşanabilecek zorluklar minik dostlarımızın zarar görmesine sebep olabileceği gibi sahiplenilen kediyi geri vermek gibi olumsuzlukların ortaya çıkması da olasıdır.

1) Bazı Araç ve Gereçlere Sahip Olmalısınız Kedi Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Kedi almadan önce alınması gerekenler listesinde bulunan tüm araç ve gereçler bu yeni dostlarınız ile kuracağınız yeni yaşantıda olmazsa olmazlardır ve bu gereçler ile yaşamaya alışmanız gerekir. Söz konusu araç ve gereçleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Tırmalama tahtası
  • Tüylerin etkili bir biçimde korunması ve temizlenmesi için tarak
  • Mama ve kum kabı
  • Kapalı bir tuvalet
  • Yatak ve barınma ihtiyacının karşılanması için uygun gereçler
  • Mamalar ve tırnak bakımı için tırnak makası

Başlangıç aşamasında kedi almadan önce alınması gerekenler listesi bunlardan oluşur ve evde doğru bir biçimde kedi beslemek istiyorsanız her şeyden önce bu araçları temin etmelisiniz.

2) Eğitim Konusunda Sabırlı Olmalısınız ve Aman Ciddiyeti Elden Bırakmayın

İlk defa kedi besleyeceklere tavsiyeler arasında açık bir biçimde ön plana çıkan en temel durum şüphesiz yoğun bir sabır gösterilmesi ve ciddiyetten hiçbir şart altında vazgeçilmemesidir. Kediler her ne kadar sevecen ve aktif canlılar olsa da onlara doğru şekilde yaklaşmamak, olumsuz sonuçların henüz ilk aşamada cereyan etmesine sebep olabilir.

Dolayısıyla minik dostlarımızın eğitimine önem vermek ve ev ortamında yaşaması için uygun bir zemini hazırlamak zorunludur. Bu kapsamda başta tuvalet eğitimi olmak üzere beslenme düzeni ve diğer bakımlar konusunda etkili bir rutin oluşturarak kedinin bu rutine ayak uydurmasını sağlamak gerekir.

3) Onlar Bir Oyun Meraklısıdır, Hareketlidir ve Yerinde Durmazlar Kedi Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Kediler sıra dışı birer canlıdır ve tüm tabiatta onlara benzer herhangi bir canlının bulunduğunu söylemek yanlış olacaktır. Kedi almaya hazır mıyım testi uygulamak ve kendinizi test etmek istiyorsanız öncelikli olarak etrafta sürekli hareket eden, yerinde durmayan ve oyun meraklısı bir küçüğe alışıp alışamayacağınız belirlemeniz gerekir.

Her ne kadar bu durum kedi ile yaşamanın zorlukları arasında gibi görünüyor olsa da monoton bir yaşama sahip olanlar ve evden çıkmaktan hoşlanmayanlar için bu sıra dışı canlılar oldukça keyifli bir yol arkadaşı konumuna gelebilir. Onlara yeterli düzeyde ilgi gösterilirse bu ilgiden sıkılmadan anında karşılığını vereceklerdir.

4) İlgi Görmediğinde Size Sırnaşacak Bir Dost Kazanmaya Hazır Olun

Kediler sırnaşan canlılardır ve bu tanım onları anlamak için en başarılı tanım olmaya adaydır. Belirtilmiş olduğu gibi kedi almadan önce bilinmesi gerekenler arasında bu minik dostların belli aralıklarla ilgi bekliyor olması ilk sıradadır. Sürekli olmasa da belli aralıklarla yoğun bir ilgi beklentisinde olan kedilere doğru zamanda doğru ilgi gösterilmelidir.

Zamanlaması yanlış olan bir ilginin şımarıklığa yol açması ve arkasının toparlanması kısmen zor olabilir ve bu durum kedi ile yaşamanın zorlukları arasında ön plana çıkmaya aday faktörler arasındadır. Küçük dostunuz her ilgi istediğinde ona ilgi göstermeniz gerekiyor olmakla birlikte sizin ilgiye ihtiyaç duyduğunuzda ise kediler talep ettiğiniz kadar cömert olamayabilir.

5) Beslenme Rutinine, Çeşitliliğine, Kalitesine, Düzenine ve Öğünlere Dikkat Etmelisiniz

Kedi beslemek başlı başınca bir ekosistemi yönetmek gibidir. Asla doymayan bu arkadaşların öğünlerini doğru şekilde ayarlamalı ve tembellikten vazgeçmeleri gerektiğini etkili bir biçimde öğütlemelisiniz. Kedi mamaları günümüzde fnarklı konsept ve içeriklerle üretiliyor olduğundan tek bir mama çeşidine bağlı kalmak yerine kedinizin beslenme çeşitliliğini arttırmak yerine farklı tatlara başvurabilirsiniz. Tüm bu tatların kaliteli olmasına ise özen gösterilmelidir.

6) Bakım ve Pek Tabi Kedilerin Düşmanı Olan Banyo Alışkanlıkları

Kedi ile yaşamanın zorlukları arasında bir diğer zorlayıcı durum banyo alışkanlıkları ve bakımdır. Keza kedilerin bakımı için yoğun bir mesai harcanmasına gerek olmamakla birlikte tırnak, tüy ve ağız bakımının yapılması yeterlidir. Tabi tüm bunların yeterli olabilmesi için öncelikli olarak yeni dostunuza suyun zararlı bir şey olmadığını öğretmeniz gerekir.

Yorumlar (1)


  1. Acaba kedi erkek mi ve aşıları tam mı

yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Üst