kedi maması - köpek maması

Daha iyi bir deneyim için CHROME, FİREFOX, OPERA veya Internet Explorer tarayıcınızı değiştirin lütfen.


Kedime Ne Sıklıkla Ve Ne Kadar Yaş Mama Vermeliyim?

Kedime Ne Sıklıkla Ve Ne Kadar Yaş Mama Vermeliyim?

Hayvanlarımızın sağlıklı bir şekilde ömürlerini geçirebilmesi açısından mamaların önemi büyüktür. Bu yüzden doğru bir mama tercihi kadar mama verirken düzenli olunması da gerekli oluyor. İster sokak hayvanları olsun ister ev hayvanları olsun sağlıklarını korumak bizim elimizdedir. Bu bakımdan doğru beslenme rutinin oluşturulmasını sağlamamız gereklidir. Gelin birlikte kuru mama ve yaş mama tüketiminde yavrularımızı nasıl beslememiz gerektiğini öğrenelim.

Kuru Mama İle Yaş Mama Arasındaki Farklar

Kuru mamalar yaş mamalar gibi sıvı barındırmıyorlar. Hayvanlarımızın yaş mamaları daha iştahla yediğini biliyoruz. Ancak çok fazla yaş mama verilmesi kuru mamanın aksine zararlı olabiliyor. Kuru mamalar bu bakımdan daha sık tüketime açıktırlar. Aynı zamanda kuru mamaları uzun süre yavrunuzun kabında bırakabilirsiniz, herhangi bir bozulma ile karşılaşmazlar.

Yaş mamaların ise en büyük avantajı kedilerinin sulu tüketim yapmasını artırmasıdır. Özellikle et odaklı bu gıdaları belirli zamanlarda vermek en doğrusu olacaktır. Yaş mamalardan yayılan aromalar yeme konusunda seçici olan birçok kedinin de ilgisini çekiyor. Kuru mamaların ise en büyük avantajı kedinizin diş sağlığını korumasıdır.

Kediye Yaş Mama Ne Kadar Verilmeli?

Kedilerimiz için vermemiz gereken yaş mama oranı yaştan yaşa değişkenlik gösteriyor. Aynı zamanda her yaş için farklı mama tipleri ve markaları tercih edilmesi de iyi olacaktır. Sindirim açısından birçok kolaylığı olan bu mamaların kedilerin ağırlıklarına göre verilmesi gereklidir.

Örneğin kediniz 1.5-2.5 kg ağırlığında ise günde maksimum 20-30 gr vermeniz yeterli olacaktır. Ayrıca bu kilo aralığından daha fazla bir kiloya sahip ise günde 30-50 verebileceğinizi söyleyebiliriz. Unutmayalım ki fazla yaş mama ile beslenen kediler diğer besinleri tercih etmemeye ve daha fazla seçici olmaya başlayacaktır. Ölçülü davranılması gereklidir.

Ne Sıklıkta Yaş Mama Kullanılmalı?

Kedi yaş mamaları açıldıktan sonra çabuk bozulabiliyor. Bu yüzden erkenden tüketilmeleri gerekiyor. Bu mamaları beş altı günden daha uzun süre kedinize vermemeniz lazımdır. Aynı zamanda haftada 2-3 defa vermeniz yeterli olacaktır. Tabi bu sıklıkta vermeniz gereken yaş mamanın markası da mühimdir. Ayrıca verdiğiniz mamanın balıklı, tavuklu, kırmızı etli gibi türlerinden çeşit çeşit kullanabilirsiniz. Çünkü her bir mamanın besin değeri de değişkenlik gösterecektir.

Hangi Yaş Mama Tercih Edilmeli?

Yaş mama seçimleri yaş mama tüketimi kadar önemli olabiliyor. Kedinizin iştahla yediği yaş mama markaları muhtemelen onun için en uygun markalar olabilir. Aynı zamanda kedi maması seçimlerinde bazı markalar daha çok müşterinin onayından geçebiliyor ve sıklıkla tercih edilir olabiliyor.

Özellikle tercih edilen yaş mama markaları ise,

  • Felix tavuklu ve sığır etli
  • Gourmet gold ton balıklı
  • Royal Canin
  • Schesir ton balıklı ve ananaslı

Şeklinde sıralanabilir. Kedinizin iştahını açacağına inandığımız bu mamaların fiyat değerleri siteden siteye değişkenlik gösterebilir. Kediniz için en uygun mamayı seçmeniz keyifli olacaktır.

Kaynak: www.eniyikedimamasi.com

yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Üst Bebek bakım çantası