Daha iyi bir deneyim için CHROME, FİREFOX, OPERA veya Internet Explorer tarayıcınızı değiştirin lütfen.
Kedinizin Hamile Olduğunu Nasıl Anlarsınız? Hamilelik Belirtileri

Kedinizin Hamile Olduğunu Nasıl Anlarsınız? Hamilelik Belirtileri

Kediler birçok kişi tarafından sevilen canlılardır. Ancak konu evde dişi kedi beslemeye geldiğinde, kedimin hamile olduğunu nasıl anlarım gibi sorular birçok kişi tarafından ön plana çıkar. Kedinizin sorunsuz bir hamilelik geçirmesini istiyorsanız, bu süreçte büyük bir önem göstermeniz gerekir.

Ancak her şeyden önce bilmeniz gereken, yavru kedilerin bazılarının doğrumda, bazılarının da 1-2 gün sonra ölebileceğidir. Dolayısıyla duruma kendinizi hazırlamanız gerekir. Ayrıca hamile bir kedi, doğum yaptıktan sonra 1-2 hafta boyunca yavrularının yanından da ayrılmayacaktır.

Bu sebeple yemek ve su ihtiyaçlarını düzenli olarak karşılamanız gerekir. Bunu anlamak için bazı farklılıklar olup, ilki tavrının değişmesidir. Aynı zamanda yavruları da olduğu için daha fazla yiyecektir.

Kediler Kaç Yaşında Hamile Kalır?

Eğer kediniz varsa, öncelikle hamile kalma yaşının farklı etmenlere göre değişebileceği bilinmelidir. Bu duruma bazı sebepler şöyle verilebilir;

  1. Kedinizin hastalanması
  2. Kedinin yetersiz beslenmesi
  3. Kedinin ırkı
  4. Bölgede bulunan iklimsel değişiklikler
  5. Kedilerde genetiksel durumlar

Bununla beraber ergenlik yaşları 6 ile 15 ay aralığıdır. Bununla beraber kedinize en uygun çiftleşme zamanı 12 ile 18. aylar arasındadır. Kızgınlık dönemine giren bir dişi kedi, bu kapsamda herhangi bir gün çifteleşebilir. Kediler kaç ay hamile kalır diye bakılacak olduğunda, yaklaşık olarak 2 ay olduğu görülür.

Bir dişi kedi 5 yavru kediye kadar doğurabilir. Tekir olarak tabir edilen kedilerde doğum daha kolay yaşansa da, cins olanlarda bu daha zor yaşanabilir. Gerek kedilerin, gerekse yavruların daha sağlıklı olması için bu sürece dikkat edilmesi gerekir.

Hamile Kedi Davranışları?

Her ne kadar uzun süreden beri kedi besleyen kişiler için hamileliği anlamak kolay olsa da, yeni kedi sahipleri bunu o kadar kolay anlayabilir. Burada öncelikle kedilerin sırtının alt bölümünü sevilmek istenirse daha hassas olacağı bilinmelidir. Her ne kadar kediler bu bölgeye dokunulmasından çoğunlukla hoşlanmasa da, anne bir kedi yavrularını korumak için sizi uzak tutmaya çalışır.

Buna ek olarak hamile kedi psikolojisi de değişir. Ancak her kedide bu farklılık arz eder. Eğer kediniz uysal bir yapıdaysa, hamile olduğu süre boyunca daha hırçın olabilir. Eğer sinirli bir yapısı varsa, bu sürede uysal davranabilir. Buna benzer olarak gezmekten ziyade yatmayı daha fazla tercih eder.

Tüm bunlara ek olarak yediği mama miktarı da gözle görülür oranda artacaktır. Bunun temel nedeni, artık tek kişilik yememesidir.

Kedilerin Hamilelik Süresi?

Kedinizin hamile olup olmadığını öğrendikten sonra asıl soru ne zaman doğum yapacağıdır. Zira sizin de buna hazırlanmanız gerekir. Eğer yaz ayındaysa sıcak yavruların ölmesine sebep olabilir. Kış ayında ise soğuktan dolayı yine ölebilirler.  Kediler kaç ay hamile kalır, yaklaşık olarak 2 ay civarıdır.

Bu sebeple süre boyunca kedinize daha rahat edip, yavrularını kolayca besleyip, koruyabileceği bir yer yapmanız, evinizde yeterli kedi maması olduğuna emin olmanız gerekir. Eğer evden çıkmıyorsanız güvenli bir yer sağlamanız daha kolaydır. Ancak baktığınız kedi bir sokak kedisiyse, yaşam alanına girmek istememesi muhtemeldir.

Bu durumda diğer kedilere karşı da güzel bir tedbir almanız gerekir. Zira erkek kediler, yavruları bazı durumlarda öldürmektedir.

Hamile Kedi Beslenmesi Ve Mama İpuçları

Kedinizin daha fazla süt üretmesini istiyorsanız, beslenmesine büyük bir önem göstermeniz gerekir. Bunun için süt üretimini yükseltecek özel mamalar vardır. Hamile kedi beslenmesi için bunları tercih etmek, ona yardımcı olacaktır.

Ancak birden mama değişikliği yapmanız, kediniz tarafından hoş karşılanmayabilir. Bu sebeple eski ve yeni mamayı karıştırma önerilir. Eski mamadan yüzde 75-yenisinden yüzde 25 oranları başlangıç için idealdir. Ancak her gün bunları değiştirmek gerekir. Beşinci ve yedinci günler kapsamında tamamen değişiklik yapabilirsiniz.

Kediler bu süreçte daha fazla mama tüketeceği için, mamanın sindirimi de kolay olmalıdır. Konu hakkında veterinerinize de giderseniz, özel tavsiyeler alabilirsiniz. Ayrıca kediniz bir batında fazla doğum yapmışsa, her zaman hepsine yetecek sütü olmayabilir.

Bu durumda diğer yavruların hayatta kalması için, bazıları kendinden içgüdüsel olarak dışlayabilir. Bu da kısa sürede onların ölümüne sebep olacaktır. Bunun en başında yaşanmaması için bazılarının beslenmesini sizin üstlenmeniz önerilir.

Eğer özel biberonlar alıp, içerisine yavru kediye özel mamalar hazırlarsanız, durumu kolayca çözebilirsiniz.

Doğum Anında Yapılması Gerekenler?

Dişi kedi sahiplerini en fazla endişelendiren konu doğumdur. Zira ne yapılması gerektiği asla bilinmez. Burada öncelikle veterinere de gidemeyeceğiniz bilinmelidir; çünkü doğumun ne zaman olacağını anlamanız imkânsızdır. Kediniz sabah normalken, akşam doğum yapabilir.

Ancak kediniz ilk kez anne bile olsa, içgüdüsel olarak yapması gerekenleri bilecektir.  Dolayısıyla endişelenmeniz gerekmez. Hatta varlığınız bile çoğu zaman anlamsızdır. Bununla beraber ani sesler ve kedinin ürkebileceği durumlar, doğumu olumsuz etkileyebilir.

Eğer kedi birden fazla doğum yapacaksa, bunu ardı ardına yapmaz; arasında 10 dakika 1 saat olan aralar verir. Şayet doğum üç saat üzerinde sürerse, veterinere hemen gitmeniz gerekir.

Ayrıca bir yavru sorunsuz olarak doğduğunda, annesi onun kesesini yırtmada yardımcı olur. Eğer bu olmazsa sizin dikkatli şekilde kesmeniz gerekir. Bundan sonra da yavrunun nefes alması için anne tarafından yalanması gelir. Böylece yavru uyarılır.

Lâkin o esnada bir doğuma daha girerse, bunu yapamayabilir. Ani sesler endişelenmesine neden olduğu için dikkati dağılabilir ya da yorgun düşebilir. Durum ne olursa olsun sizin devreye girmeniz gerekir. Bu bakımdan yumuşak bir havluyla, yavru kediyi okşamanız gerekir. Kedi doğumu anında yapılması gerekenler arasında bunlar çoğu zaman anlamsız bile olsa, bilmeniz önerilir.

Kedilerin Erken Kısırlaştırılmasının Önemi Ve Faydaları

Eğer bahçeli bir evde yaşıyorsanız ve kedinizin farklı arkadaşları varsa, kısırlaştırmayı düşünmeyebilirsiniz; ancak apartmanda yaşıyorsanız büyük bir sorun yaşanacaktır. Zira ergenliğe girmesinden sonra hoşlanmayacağınız birçok davranış yapacaktır.

Bunun en başında yaşanmamasını istiyorsanız, ergenlik öncesinde gerekli ameliyatı yaptırmanız gerekir. Böylece kediler testis ve meme kanseri gibi hastalıklardan korunmuş olur. Ayrıca kızgınlık dönemindeki kedi karşı cinse ulaşmaya çalışırken bazen yaralanabilir veya kaybolabilir.

Ayrıca çiftleşme esnasında hastalık taşıyan bir kedi onu ısırırsa, enfeksiyon kapması da muhtemeldir.  Kedi kısırlaştırma nasıl yapılır veteriner tarafından kısa sürede yapılmaktadır. Ancak kediye verilen narkozun etkisi saatler boyu geçmeyebilir. Bu süreçte olumsuz şeyler yaşanırsa, veterinere haber verilmelidir.

yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Üst
köpek satışı