Daha iyi bir deneyim için CHROME, FİREFOX, OPERA veya Internet Explorer tarayıcınızı değiştirin lütfen.
Tavşan Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Tavşan Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Evde tavşan beslemek isteyenler için bu evcil dostlarımızın bazı özellikleri hakkında detaylı bilgiye sahip olmaları gerekir. Duygusal ilişki kurma konusunda oldukça önemli bir bağlılığa sahip olan tavşanların aynı zamanda sahip oldukları onlara özgü nitelikleri doğru ve etkili bir bakımın ne denli kritik olduğunu kanıtlar niteliktedir. Evde tavşan beslemek istiyorsanız tüm püf noktalara özenle dikkat etmeli ve yeni dostunuzun gelişim evrelerini en efektif biçimde takip etmelisiniz.

Tavşanların Genel Özellikleri

Tavşan ihtiyaç listesi başında ilgi bulunmaktadır ve dolayısıyla eğer tavşanlar ile doğru bir etkileşim kurmak isteniyorsa genel özellikleri hakkında detaylı bilgi sahibi olunması zorunludur. Tavşanların genel özelliklerini kısaca özetlemek gerekirse;

 • Yaklaşık olarak 10 ile 12 yıl arasında değişkenlik gösteren ömre sahiptirler.
 • Fiziksel olarak arka bacakları ön bacaklarına göre bir miktar daha uzundur ve gözleri de oldukça iri olabilir.
 • Boy uzunlukları çoğunlukla 30-60 cm aralığında değişkenlik gösteriyor olmakla birlikte ağırlıkları ise 3 ile 10 kg civarında farklılık gösterebilir.
 • Kısa ve ponçik kuyrukları bulunan tavşanların kulakları uzundur.
 • Gece yaşantısını seven tavşanlar gündüzleri büyük oranda dinlenerek ya da uyuyarak geçirirler.
 • Onlara huzurlu bir ortam tesis etmek istiyorsanız ortamın son derece sessiz ve gürültüsüz olması gerekir.

Bunlarla sınırlı olmayan tavşan özellikleri, bakımı üstlenilen yavrunun türüne ve cinsine göre de farklılık gösterebilir.

Tavşanların Beslenmesi Hakkında Her Şey

Evde tavşan beslemek isteyenler için tavşanların beslenme rutinlerine dikkat etmek ve öğünleri olabildiğinde çeşitli tutarak geniş yelpazeli bir beslenme düzeni oluşturmak oldukça kritik bir öneme sahiptir. Bu kapsamda tavşanların beslenme alışkanlıkları arasında yer alan;

 • Tavşan Yemi
 • Maydanoz
 • Lahana
 • Marul
 • Taze Havuz
 • Brokoli
 • Elma

Gibi meyve ve sebzelerin doğru aralıklarla ve doğru rutinler ile tavşana verilmesi gerekir.

Duygusal Özellikleri Onları Özel Kılar

Tavşanların özellikleri arasında en belirgin biçimde ön plana çıkan durum bu dostlarımızın oldukça duygusal olmalarıdır. Hareketli bir yaşamı tercih ediyor olmalarına karşın yüksek düzeyde ilgi talep ederler. Bu özellikleri onlara doğru ve duygusal bir biçimde yaklaşmayı zorunlu kılıyor olmakla birlikte etkili bir iletişim kurabilmeniz için;

 • Düzenli ilgi göstermeniz
 • Bakımına önem vermeniz
 • Ona vakit ayırmanız
 • Çocuklar için bir oyuncak olmadığını unutmamanız

Gerekir. Tüm bunlara yeterli düzeyde önem verilirse tavşanlarla çok yakın bir arkadaşlık ilişkisi kurmak son derece olasıdır.

Etkili ve Doğru Tavşan Bakımı

Tavşan bakımı için en çok dikkat edilmesi gereken durum onun beslenme düzenini sağlıklı bir biçimde ayarlamak ve bakımını doğru yapmaktadır. Tavşanlar son derece hareketli bir yaşam tarzına ihtiyaç duyar ve özellikle onun için uygun egzersizlerin yapılabilmesini gerektirecek olan ortamın en efektif bir biçimde tahsis edilmesi gerekir. Sık sık egzersiz yapması ve hareket etmesi gereken tavşanların metabolizması, bu hareketliliğin sağlanmaması halinde sağlıklı bir biçimde çalışamayabilir ve dolayısıyla üzücü sonuçların doğması olasıdır.

Tavşanın Yaşam Alanını Özel Kılmalısınız

Evde tavşan beslemek istiyorsanız dikkat etmeniz ve özen göstermeniz gereken bir diğer durum da tavşanın yaşam alanını doğru ve etkili bir biçimde belirlemektir. Tavşanlar kendilerine özgü ve özel olarak belirlenmiş bir yaşam alanı içerisinde hayatlarını sürdürmek isterler ve bu yaşam alanı da olabildiğince doğal olmalıdır. Sesten ve gürültüden uzak tutulması gereken bu alan sadece tavşan dostumuz için tahsis edilmelidir.

Hijyene ve Sterilizasyona Önem Vermelisiniz

Tavşanların özellikleri konusunda belirgin bir biçimde ön plana çıkan bir diğer durum da hijyenin onlar için vazgeçilmez olmasıdır. Dolayısıyla ev ortamında tavşan beslemek istiyorsanız ona steril ve hijyenik bir ortam vadetmelisiniz. Düzenli olarak yaşam alanını temizlemeli ve tüm bölgenin steril olmasını sağlamalısınız. Aksi durumlarda üzücü sonuçların doğması mümkün olduğu gibi küçük dostunuzun sağlık sorunları yaşaması da olasıdır. Özellikle tavşanların kalp krizi nedeniyle yaşamını yitirmeleri en çok rastlanan durumlar arasındadır.

Ev Eşyaları ve Tavşan İlişkisine Dikkat

Evde tavşan beslemek istiyorsanız ödemeniz gereken en temel bedel ev eşyaları olacaktır. Kemirgen dostlarımız dişlerini bir yerlere geçirmeden duramadığı için bazı ev eşyalarının zedelenmesine, deforme olmasına ya da kemirilerek delinmesine sebep olabilir. Bu durumda tavşan beslemeye karar vermeden önce ev eşyalarınızı muhafaza etme konusunu da detaylı bir biçimde düşünmelisiniz.

yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Üst
köpek satışı