kedi maması - köpek maması

Daha iyi bir deneyim için CHROME, FİREFOX, OPERA veya Internet Explorer tarayıcınızı değiştirin lütfen.


Türkiye’de Bakılması Yasak Olan Köpek Irkları

Türkiye’de Bakılması Yasak Olan Köpek Irkları

Ülkemizde yetiştirilmesinde yasaklığı,  yasalar ile belirlenmiş olan bazı köpek ırkları bulunur. Yasanın çıkmasından bir süre önce, bu türdeki köpekleri besleyenlere kayıt için belli bir zaman tanındı. Kendilerine verilen süre içinde kayıt işlemini gerçekleştiren kişiler, belirli şartlar dahilinde bu köpekleri beslemeye devam edebildi.

Yasağın ilanıyla birlikte bazı türleri beslemek tamamen yasaklanmış ve yasağa uymayanlara adli ceza uygulanmasında karar kılınmıştır. Bu türdeki köpeklerin, ülkeye girişi, belirli kişiler tarafından sahiplendirilmesi ve reklamının yapılması, mevcut kanuna göreve suçtur.

Türkiye’de bakılması yasak olan köpek ırkları aynı zamanda, dünyanın farklı yerlerinde de yasaklanmış ırk çeşitleridir.

Türkiye’de Yasak Olmayan Köpekler

Hayvan severlerin besleyebileceği köpek türleri, mevcut yasalarla belirli hale gelmiştir. Bu köpek türleri kişiler tarafından sahiplenilemez ve  gizlice beslenemez.  Hatta yurda girişleri bile yasak dahilinde değerlendirilir. Çevre ve Orman Bakanlığı’nın çıkardığı ilgili yasaya göre, kanun dışı köpekleri beslemek ve sahiplendirilmesine aracı olmak suçtur.

Kas ve çene yapılarının oldukça güçlü olması sebebiyle, bu tür hayvanlar insanlar için tehlike oluşturur. Doğabilecek tüm zararları önlemek adına, bu tarz bir karar verilmiştir. Ancak bu noktada ayırt edilmesi gereken şey, köpeklerin doğuştan tehlikeli olmadığı, sahiplerinin eğitimiyle bu hale geldiğidir.

Türkiye’de yasak olmayan köpekler, belirlenen kanunun dışında kalan köpek ırklarıdır. Bu köpek türlerine örnek olarak, şunlar sayılabilir:

Türkiye’de Yasaklı Köpek Irkları

Ülkemize kötü amaçlı eğitimlerle vahşi hale getirilen köpek ırklarının, beslenmesi ve yetiştirilmesi yasaklanmıştır. Bu tür köpeklere sahi olmak ya da birisine hediye etmek suç kapsamında değerlendirilir. Kişiler bu yasaya uymadığı takdirde, hapis cezasına kadar cezalar alabilir.

Yasa çıkmadan önce kayıt altına köpekleri besleyenler dışında, ülkemiz genelinde bu tür köpekleri bulundurmak kesinlikle yasaktır. Türkiye’de yasaklı köpek ırklarını örneklendirmek gerekirse, şöyle bir sıralama yapılabilir:

  • Pitbull Terrier cinsi köpekler, çocuklar tarafından sevilmesiyle ünlü bir türdür.
  • Üstün zekaları ve öncü kişilikleriyle tanınan Japanese Tosa cinsi köpekler
  • Diğer canlılara kuşku dolu yaklaşan ve gelişmiş çene yapılarıyla korkutucu bir görünüme sahip olan Brezilya Mastiff cinsi köpekler
  • Zekaları ile sahiplerini korumak noktasında oldukça saldırgan olan köpek ırkı Dogo Argentino
  • Fila Brasilerio, American Staffordshire Terrier ve American Bully

İsimlerini saydığımız tüm köpekler, doğaları itibariyle insan dostu olmalarına rağmen, yanlış insanların elinde saldırgan bir kimliğe dönüşebilir.

Cane Corso Türkiye’de Yasak mı 2021

Bazı köpek ırkları, insanlar tarafından yanlış eğitim verilerek, zararlı bir türe dönüştürüldüğü için, beslenmeleri ve sahiplendirilmeleri yasaktır. Pek çok kişi için tehlikeli bir tür olarak görülen Cane Corso’da o köpek ırklarından birisidir. Cane Corso köpek ırkının özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Oldukça sevecen ve insan canlısı olan Cane Corso ırkı köpek türleri, korkutucu görünümlerinin aksine, insan dostu köpeklerdir. Çok uysal olan bu tür, evinizdeki diğer evcil hayvanlarla da kolaylıkla arkadaş olabilir.
  • Cane Corso türüne dışarında bakıldığında kaslı ve ürkütücü görünümü insanlara korku verir. Büyük bir kafa yapısına sahip olan Cane Corso türündeki köpekler, siyah, açık gri ya da kahverengi renklerinde olabilir.
  • Cane Corso Türkiye’de yasak mı 2021 yılı için merak eden kişilere yanıtımız, hayır olacaktır. Dış görünümü itibari ile, pitbull cinsi köpeklerle karıştırılan Cane Corso ırkındaki köpekler korumacı tavrı ve insan canlısı olması nedenleriyle oldukça geniş bir kitle tarafından tercih edilir.
yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Üst Bebek bakım çantası