kedi maması - köpek maması

Daha iyi bir deneyim için CHROME, FİREFOX, OPERA veya Internet Explorer tarayıcınızı değiştirin lütfen.


Tüy Dökmeyen Köpek Cinsleri

Tüy Dökmeyen Köpek Cinsleri

Toplum nezdinde en sık bilinen yanlışlardan birisi, her köpek türünün tüy döktüğü ve kötü kokular yaydığıdır. Köpek beslemek isteyen ancak, yaşam alanlarında buna uygun yer bulamayan kişiler, evlerinde beslemek için, tüy dökmeyen köpek cinsleri arayışına girer.

Tüy yoğunluğu fazla olan köpeklerin yanında, daha az tüylü köpekler de tercih edilebilir.

Kısa tüyleri olan köpekler, en az tüy döken köpekler grubuna girer ve özellikle alerjik reaksiyonlar gösteren kişiler tarafından yaygın bir şekilde tercih edilir.  Bu şekilde köpek bakmak isteyen ancak, tek yaşamayan ya da alerjileri bulunan kişiler de gönül rahatlığıyla bir köpek bakımına başlayabilir.

Evde Bakılabilecek Tüy Dökmeyen Köpek Cinsleri

Sadık bir dost olmaları ile bilinen köpekler, bazı kişiler tarafından fazla tüy dökmeleri ve bu tüylerin alerjiye neden olabileceği gibi sebeplerden ötürü, evcil hayvan olarak tercih edilmiyor. Ancak, durum bunun tam aksi. Apartman dairelerinizde rahatlıkla bakabileceğiniz ve tüy dökmeyen köpeklere de sahip olmanız mümkün.

Evde bakılabilecek tüy dökmeyen köpek cinsleri, köpek bakma fikrine sahip ancak tüy problemi nedeniyle bunu gerçekleştiremeyen kişiler tarafından merak edilmekte. Tüy dökmeyen bu köpeklere bakıldığında tamamen tüysüz olmadıkları ancak, diğer türlere göre daha az tüy döktükleri görülür.

Bu köpek türlerine örnek olarak verilebilecek çeşitler aşağıdaki gibidir:

  • Maltese Terrier cinsi köpekler
  • Apartman yaşamına uyumlarıyla bilinen Boston Terrier
  • Tüy dökmeyen bir tür olması sebebiyle fazlasıyla tercih edilen Shih Tzu
  • Kolay eğitimi ve sevecen yapıları nedeniyle tercih edilen Papillon

Sevimli ve masum görünümleriyle iyi bir arkadaş olan köpekler, aynı zamanda oldukça sadık yapıdadırlar.

Tüy Dökmeyen Köpek Poodle

Zekası ve sevimli görünüşüyle tanınan Poodle köpekler, orta boyda ya da daha küçük boylarda olabilir. Sahip olduğu boyutları itibariyle toy yani oyuncak olarak isimlendirilen köpek türü, oyun oynamaya oldukça düşkün olmaları sebebiyle isimlerinin haklarını verir.

Tüy dökmeyen köpek Poodle genel olarak şu özellikleriyle bilinir:

  • 13 ile 15 yıl arasında yaşayan bu tür, uzun ömürlü köpek türlerinden birisidir.
  • Boyları 24 ile 28 cm arasında değişirken, kiloları 3 ya da 6 kg arasında olabilir.
  • Gelişimleri uzun ömürlü olmalarında oldukça önemli olan Poodle cinsi köpekler, düzenli bir şekilde veteriner kontrolüne götürülmelidir.
  • Keskin zekalarıyla bilinirler ve öğrettiğiniz her şeyi anında uygulamaya başlayabilirler.
  • Eğitim sürecinde bu türde yer alan köpekler, fazla sıkılmamaya özen gösterilmelidir.
  • Enerjik, hareketli ve arkadaş canlısı yapılarıyla bilinen bu köpek türleri, mükemmele yakın bir derecede koku alabilir. Enerjik ve sevecen yapıları, sahipleriyle sıkı bir dostluk geliştirmelerine yardımcı olur.

Mini Köpek Irkları

Evde beslenme oranı en yüksek olan hayvanlardan birisi de köpeklerdir. Köpek hem sahibine olan sadakati hem de kolay eğitimli olması gibi nedenlerden ötürü oldukça yaygın bir şekilde tercih edilir. Sevecen yapıda bulunan köpekler, her anlamda insanlara dost olabilmektedir.

Mini köpek ırkları, köpek beslemek isteyen, aynı zamanda daha sevimli yapıda köpek sahiplenmek isteyenlerin merak ettiği bir konudur. Daha küçük yapıda olan köpek ırkları şu şekilde sıralanabilir:

Dünyanın her tarafında küçük köpek cinslerinin evde bakım oranları yüksektir. Sadık ve dost canlısı yapılarıyla, bu tür köpekler daha çok tercih edilir. Tatlı ve sevimli halleriyle, insan dostlarının vazgeçilmezleri arasına girebilir. Evde küçük köpek beslemek isteyenlerin tercihleri de genelde yukarıda saydığımız türlerde olmaktadır.

yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Üst Bebek bakım çantası